ÇOCUĞUNUZA EN ETKİLİ BİÇİMDE YARDIM EDEBİLMENİZ İÇİN - 2
ÖZEL GEREKSİNİMLERİ OLAN ÇOCUĞUNUZA EN ETKİLİ BİÇİMDE YARDIM EDEBİLMENİZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER (2)

Çocuğunuz küçükken;

* Çocuğunuzla kısa, basit ve net cümlelerle konuşun.

* Günlük yaşamda karşılaştığınız her şeyi isimlendirin, fonksiyonunu anlatın.

* Çocuğunuzla konuşurken eğilerek ya da çömelerek aynı boyda olmaya çalışın. Göz kontağı kurarak konuşmanızın onun sizi anlamasını kolaylaştıracağını unutmayın. Görmesinde bir problem varsa bile sizi dinlemeyi, sesin yönünü algılamayı ve ne yapması gerektiğini öğrenmesi açısından önemlidir.

* Çocuğunuzun sizinle iletişim kurma çabasını karşılıksız bırakmayın.

* Çocuğunuza yapmasını istemediğiniz davranışını söylemeyin. Bu bir kez daha dikkatini o davranışa çekmek demektir. Onun yerine ne yapmasını istiyorsanız o davranışı söyleyin. ("Bağırma" değil sessiz olur musun, vb.)

* Çocuğunuz istemediğiniz bir davranışta bulunduğu zaman genel olarak çocuğunuzu değil sadece hoşlanmadığınız davranışını tanımlayın. ("Sen kötü bir çocuksun" değil "bana vurmandan hiç hoşlanmadım çünkü canım acıdı, bir daha vurmanı istemiyorum", vb.)

* “Hayır” ifadesini sık sık kullanmayın. Etkili olmasını sağlamak için gerçekten yapmaması gereken durumlarda kullanın. (kaldırımdan iniyorsa, sıcak bir şeye dokunmak üzereyse, bıçağı keskin tarafından tutmak üzereyse, vb.)

* Çocuğunuza uyması gereken kuralları yavaş yavaş ve açıklayarak öğretin. Kurallara uymayı öğrenmek onun birlikte kolay yaşanılır bir kişi olmasının yanısıra topluma uyum sağlamasını da kolaylaştıracaktır.

* Düzenli ve dengeli yemek yeme alışkanlığı kazandırın. Abur cubur ile karın doyurmak değil çeşitli yiyeceklerle, belirli saatlerde, masada oturarak ve kaşık-çatal -bıçak kullanarak yemek yemesi önemlidir. Yemek yerken sizi örnek alacağını unutmayın.

* Uyku saatlerinin düzenli ve yaşına uygun süreleri kapsayacak şekilde olmasını sağlayın.

* Çocuğunuzun her zaman çok temiz olmasına ve güzel kokmasına özen gösterin. Sosyal ortamlarda çocuğunuzun kabulü için olduğu kadar çocuğunuzun alışkanlık kazanması açısından da son derece önemlidir.

* Çocuğunuzun özbakım becerilerini kazanması için en erken dönemden itibaren bu çalışmaları günlük yaşantınızın doğal bir parçası haline getirin. (Giyinme-soyunma, el-yüz yıkama, vb.)
 
Çocuğunuz büyüdüğünde;

* Çocuğunuz büyüdükçe kişisel bakım becerileri önem kazanır. (Traş olma, menstürasyon dönemini idare edebilme, vb.) Her zaman temiz ve bakımlı olma, güzel kokma alışkanlığını kazandırın.

* Tüm ev işi becerilerini (Temizlik, mutfak) öğrenmesini sağlayın. Bu becerileri öğrenmes...i boş zamanını değerlendirmesi, size yardımcı olması, fiziksel aktivitede bulunması ve yaşamını en az yardımla sürdürebilmesi açısından son derece önemlidir.

* Sosyal becerileri (Alışveriş yapabilme, telefonu kullanabilme, toplu taşım araçlarıyla ulaşımını sağlayabilme v.b) öğrenmesini sağlayın. Daha fazla bağımsızlık kazanması, gereksinimlerini giderebilmesi açısından önemlidir.

* Boş zamanı değerlendirme becerilerini (Çeşitli grup oyunları : kızma birader, tavla, v.b) öğrenmesini sağlayın. Bu beceriler ile sosyal ortamlara daha çabuk kaynaşabilir ya da kendisini oyalayabilir.

* El işi becerileri ( örgü, dikiş, boyama,vb.) öğrenmesini sağlayın. Kendisini oyalaması, bir ürün yaratması gibi nedenlerle önemlidir.

* Sosyal bir çevre edinmesini sağlayın. Diğer kardeşler, kuzenler ya da yakın arkadaşlarınızın çocukları size bu konuda yardımcı olabilirler.

Dr. Neslihan Kuloğlu Türker
ayınetkinliği