ÇOCUĞUNUZLA NASIL ÇALIŞMALISINIZ?
NESLİHAN KULOĞLU TÜRKER, AYNUR AKINCI AYDOĞAN
ÇOCUĞUNUZLA NASIL ÇALIŞMALISINIZ?

Uygulamayı nasıl yapabileceğiniz ile ilgili olan bu bölümde, çocuğunuza yeni beceriler öğretirken, dikkat etmeniz gereken bazı özellikleri, açıklamaya çalışacağız. Bu açıklamalarımızdan bazıları, sizin için tanıdık ve/veya uygun gelebilir. Bu durumda, daha kolay ve keyifli bir çalışma yapabilirsiniz. Bazı açıklamalarımız ise, yabancı ve/veya yararsız gelebilir. Bu durumda ise, eğitimcinizle ya da bizimle bağlantı kurarak açıklama istemeniz, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ortam – Zaman – Süre
• Bir anne – baba olarak, çocuğunuzla her an ilgilenmeye, bir şeyler öğretmeye çaba harcıyorsunuz. Ancak çocuğunuz ve sizin için ortak çalışma saatlerinin belirlenmesi, büyük önem taşımaktadır. Çocuğunuzun, uykusunu almış, karnı tok, keyifli ve tuvalet gereksiniminin olmadığı zamanları çalışma saati olarak belirlemeniz; çocuğunuzun çalışma sırasında daha dikkatli, katılımcı ve keyifli olmasını sağlayacaktır. Sadece çocuğunuzun değil, sizin de bu saatlerde başka işleriniz olmaması, kendinizi çalışmaya vermenizi kolaylaştıracak, daha sabırlı ve dikkatli olmanızı sağlayacaktır.
• Eğitim vermek için, evinizde belli bir yer ayırın. Her gün farklı bir yerde çalışmak yerine, başlangıçta hep aynı yerde çalışmak, hem çocuğunuzun psikolojik olarak daha iyi çalışmasını sağlayacaktır, hem de materyalleri taşımak – toplamak zorunda kalmayacağınız için, sizin açınızdan kolaylık sağlayacaktır.
• Mümkün olduğunca her gün, aynı saatlerde çalışın. Bir süre sonra çocuğunuzun, saati bilmese bile, o saatlerde çalışmaya hazırlandığını göreceksiniz.
• Çalışma sürenizi, çocuğunuza uygun olarak belirleyin. Başlangıçta kısa sürelerle çalışmak, çocuğunuz alıştıkça süreyi arttırmak, en iyisidir. Belirlediğiniz süreye, mutlaka uyun. Bu süreyi aşmamaya ve/veya daha erken bitirmemeye, özen gösterin. Ancak çocuğunuzun çok zorlandığı çalışmaları, kısa tutabilirsiniz.

Kaynak: Kuloğlu Türker, N., Akıncı Aydoğan, A. "Özel Eğitimde Akademik Becerilere Hazırlık", Özgür Yayınları, 2006
ayınetkinliği