EL İŞİ EĞİTİMİ


El işi çalışmaları çocuklar için duygusal açıdan rahatlatıcı ve özgüveni arttırıcı, sosyal açıdan paylaşmalarını, işbirliği yapmalarını, hoş zaman geçirmelerini ve diğer kişilerle karşılıklı etkileşim içine girmelerini sağlayan bir süreç, küçük kas gelişimi açısından değişik el becerileri ve el-göz koordinasyonunu kazandıran bir uğraş ve akademik açıdan öğrenmiş oldukları bazı kavramları daha iyi benimsemelerini sağlayan ve yaratıcılıklarını geliştiren etkinliklerdir. Bazı çocuklar için de bütün bu özelliklere ek olarak duygu, düşünce ve bazı olaylara karşı tepkilerini ortaya koymalarını sağlayabilecek bir yöntemdir.

Merkezimizde sürdürdüğümüz Resim ve El işi eğitiminde öğrencilerin gereksinimleri, yaşları,  yetenekleri, ilgileri ve istekleri doğrultusunda planlanan çeşitli etkinlikler, atölye çalışmaları içerisinde grup ve bireysel eğitim şeklinde uygulanmaktadır. Bireysel çalışmalarda el işi  becerilerinin yanı sıra öğrencilerin dikkat sürelerinin uzatılması, el-göz koordinasyonu, ince motor beceriler ile algılama ve yaratıcılığın da içinde yer aldığı üst bilişsel becerilerinin de desteklenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca bu konuda özel yeteneği olan öğrencilerimizle onların bu becerilerini geliştirecek bireysel çalışmalar yapılmaktadır.

Grup çalışmalarında ise bireysel hedefler korunurken öğrencilerin  iletişim içerisinde olacakları yardımlaşma, paylaşma  ve ortak çalışma becerilerini destekleyecek sosyal bir ortam sağlanmaktadır. Bu ortamda yapılan etkinliklerle, başarı duygusunu tatmaları kendilerine güvenmeleri sağlanırken, kendilerini ifade etme becerilerinin geliştirilmesi de hedeflenmektedir. Grubun özelliklerine bağlı olarak her dönem yeni beceriler planlanmakta, özellikle yaş ilerledikçe bu becerilerin onların gündelik yaşantılarında fonksiyonel olarak kullanabilecekleri beceriler olmasına önem verilmektedir. Aşağıda el işi çalışmalarımızdan bazıları yer almaktadır.Rölyef Çalışmaları

Boncuk işleri

Dikiş işleri

Örgü işleri

Ahşap Boyama

Batik / Kumaş Baskı, boyama

Alçı çalışmaları

Takı Çalışmaları

Cam boyama, vitray

Testi /küp dekorasyonu

Seramik/ kil Çalışmaları

Ebru Sanatı

Şekil-zemin algısı çalışmaları

Artık materyalle ürün yapımı

ayınetkinliği