KARDEŞ DOĞUMU VE ETKİLERİ

Yrd.Doç.Dr. Aynur Akıncı Aydoğan

Uyum Eğitim ve Araştırma LTD.ŞTİ.

Bebek doğumu ve yeni birinin aileye katılması o ailenin tüm bireylerini etkileyecek bir olaydır. Evdeki herkesin görevleri, sorumlulukları ve düzeni değişir. Eğer evde başka bir çocuk ya da çocuklar varsa bu değişimden de en çok onlar etkilenirler.   Belirsizlik, yeni gelenin bütün dikkatleri üzerine çekecek olması, anne babayı ve oyuncakları paylaşmak zorunda kalmak, başkasının daha çok sevilme ihtimali yani kısaca "kıskançlık duygusu" çocukları olumsuz etkileyebilir. Çocukların yaşları, cinsiyetleri, mizaçları , anne babanın ve çevrenin tutumları gibi etkenler  kıskançlık duygusu boyutlarının ne olacağını belirler.

Çocuklar kıskançlık duygularını farklı şekillerde  gösterebilirler. Bazı çocuklar artan olumsuz davranışlarla dikkati üzerine çekmeye çalışırken  bazıları içine kapanabilirler. Kardeşini kıskandığı için özbakım becerilerinde geriye dönüşler yaşayarak uyku beslenme ve davranış bozuklukları yaşayan çocuklar da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bebeğin doğumundan önce yapılacak bazı hazırlıklarla bu duygunun olumsuz etkileri azaltılabilmektedir.

Gebeliğin saklanmaması, çocuğa uygun bir şekilde anlatılması, alışverişlerin, bazen doktor ziyaretlerinin birlikte yapılması sürece çocuğunda dahil olduğunu hissetmesi açısından önemlidir.

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirme sürenizi arttırmanız, sıklıkla sevginizi ifade etmeniz onun sevilme kaygılarının azalmasını sağlayabilir.

Doğum sonrasında yaşanacak sürecin nasıl olacağı çocuk için kaygı verici olabilir. Kendi fotoğraf albümü, bebeklik  videoları, hikaye  kitapları yolu ile bebeğin bakım ihtiyacını anlamasını kolaylaştırabilirsiniz.

Bebeğin doğumu ile evinizde yaşanacak değişiklikler söz konusu ise bunlar için doğum sonrasını beklemeyin. Yuvaya başlama, bakıcı ya da aile büyüklerinin evde kalması ve oda değişikliklerini önceden yapmanız bunlara bebeğin neden olduğu duygusunu azaltabilir.

Çocuğunuzun yardımlaşma, empati vb. duyguları deneyimlemesi için fırsatlar yaratın. Karşısındaki kişilerin duygularını anlaması, kendi duygularını tanıyıp ifade etmesi  için  model olun.

Çocuğunuza bir ya da birkaç kardeş olmasının ne kadar güzel bir şey olabileceğini anlatınJ

ayınetkinliği